DSCN0589Pentru trei zile, Slatina a îmbrăcat costumul de călușar și a petrecut de dimineața până seara alături de formații și ansambluri folclorice consacrate din țară și Republica Moldova, în cadrul Concursului Național al Copiilor ,, Călușul Românesc”, ediția a XVIII-a.

Festivalul a debutat miercuri iunie și se va încheia sâmbătă 25 iunie și a adunat peste 2000 de călușari din Olt, Alba, Argeș, Bihor, Botoșani, Bistrița Năsăud, Călărași, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Maramureș, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea și Republica Moldova.13521943_717034378437766_8153452888551158446_n

Printre organizatorii evenimentului am putea aminti CJ Olt, ISJ, Prefectura Olt, Primăria Slatina, Palatul Copiilor ,, Adrian Băran”, Ansamblul Doina Oltului, Asociația ,,Călușarii Slatinei”, etc..

Din județul Olt au participat formații și ansambluri folclorice din 50 de localități printre care am aminti, Bălteni, Brâncoveni, Corabia, Corbu, Crâmpoia, Dăneasa, Dobroteasa, Ghimpețeni, Izbiceni, Izvoarele, calusariMărgineni, Optași Măgura Osica de Sus, Potcoava, Perieți, Sâmburești, Scornicești, Slatina, Stoenești, Șopârlița, Vișina, etc.

Printre partenerii oficiali ai festivalului s-au numărat Crucea Roșie Slatina, Prysmian Cable System Slatina, Clubul Rotary, Vâlcea MG SRL, etc.

Partenerii media ai acestui eveniment au fost Olt Tv Slatina, Gazeta Oltului, Eveniment de Olt, Prima TV Slatia, Realitatea Oltului, Linia Întâi, Gazeta flash mob, calusariNouă, Ziarul de Olt și VGtv Olt.

Președintele Juriului a fost Felicia Man, inspectorul școlar general al ISJ Olt, iar juriul a fost compus din Iliuță Brăileanu, directorul Palatului Copiilor ,, Adrian Băran” din Slatina, Dumitru sora – reprezentatbnt al Asociației Culturale ,, Călușarii Slatinei”, Nichita Dragomira- Coregraf, Marcel Dupu-director Clubul Copiilor Dorohoi, județul Botoșani, Ionel Garoafă- Maestru Coregraf Ansamblul ,,Maria Tănase” din Craiova, Nicolae Pușcașu, directorul Palatului Copiilor Timișoara, Buță Simion- coregraf ,,Doina Oltului”, Claudia Torop- director Palatul Copiilor Sadu- Bumbești Jiu, Jud. Gorj, Aurelia Tănase- consilier CL Slatina, Lucreția Băluță- coordonator național al Instituțiilor de Învățământ asociate, UNESCO/ASPnet și Luminița Floricel- inspector acivități extrașcolare ISJ Olt.

calusarii din Izvoarele , castigatorii trofeului
Caștigătorii Trofeului ,, Călușul Românesc” 

Organizatorii au pregătiti o serie de surprize la această ediție a Festivalului Copiilor ,, Călușul Românesc”, începând cu un ,,flash mob” pe Esplanadă cu 300 de călușari, dar și cu vizite ale invitaților la diferite instituții, la obiectivele culturale și de cult din Slatina și județul Olt.

Călușarii de la Vîlcele au primit marele premiu

Vineri s-a încheiat programul artistic al Festivalului Copiilor ,,Călușul Românesc” și a avut loc Gala Laureaţilor. Formaţia de căluşari „Rândunica”, de la Vîlcele, a fost desemnată de juriu câştigătoarea trofeului Concursului Naţional pentru Copii „Căluşul Românesc”.

La secţiunea Formaţii de căluşari au mai fost premiate: Bîrla-Argeş – loc I; „Codruleţul”

DSCN0668
Ansamblul din Republica Moldova

Găeşti-Dâmboviţa – loc I; „Hora Florilor” Osica de Jos – loc I; „Muguraşii Brâncovenilor” Brâncoveni – loc I; „Junii Căluşari” Sârbii Măgura – loc I; „Doina Fărcaşelor” Fărcaşele – loc I; Oporelu – loc I; „Romula Malva” Dobrosloveni – loc I; „Dobruneanca” Dobrun – loc I; „Muguraşii Iminogului” Perieţi – loc I; Şopârliţa – loc I; „Tigrii Carpaţilor” Lunca Corbului-Argeş – loc I; „Plai de Dor” Slatina – loc I; Coloneşti – loc I.

La Secţiunea Căluşeri/Căiuţi au fost acordate următoarele premii: loc I – „Mlădiţe Româneşti” DSCN0677Covasna – căluşeri; loc I – „Floare de colţ” Alba – căluşeri; loc I – „Căiuţii albaştri” –  Hlipiceni, Botoşani – căiuţi; loc I – „Datina” Suceava – căiuţi.
Muguraşii Iminogului” Perieţi – loc I – gimnazial; „Muguraşi de Romanaţi” Rotunda – loc I – gimnazial; „Flori de măr” Curtişoara – loc I – primar; „Brâuleţul” Pârşcoveni – loc I – liceal; „Mugurelul” Dăneasa – loc II – primar; „Doina Fărcaşelor” Fărcaşele – loc II – liceal; „Hora Florilor” Osica de Jos – loc II – gimnazial; „Oltenaşul” Vişina – loc III – gimnazial; Movileni – loc III – primar; Crâmpoia – loc III – primar; Osica de Sus – loc III; Grojdibodu – loc III, au fost premianții Secțiunii Dansuri de fete.

Pentru Secţiunea Dansuri mixte, juriul a atribuit următoarele premii: Premiul pentru debut – DSCN0589„Florile Grădinii” Grădinile; premiul pentru debut – „Trandafir de Romanaţi” Stoeneşti; premiul special pentru dans bulgăresc – Brebeni; „Alunelul” Tia Mare – loc I; „Junii Dobrotesei” Dobroteasa – loc I; „Brâuleţul” Pârşcoveni – loc I – liceal; „Rândunica” Vâlcele – loc I; „Muguraşii Iminogului”  Perieţi – loc I – gimnaziu; „Rapsodia Oltului” Slatina – loc II; „Dârjovul” Valea Mare – loc II; Radomireşti – loc I; „Plaiurile Sâmbureştiului” Sâmbureşti – loc II; „Cântecele Boianului” Crâmpoia – loc II; „Hora” Drăgăneşti-Olt – loc II; „Bălteanca” Bălteni – loc II; „Vulturaşii”; Orlea – loc III; Oporelu – loc III; „Dor Oltean” Teslui – loc III; „Vlăstarii” Mărgineni-Scorniceşti – menţiune; suită mixtă – dans bulgăresc „Brebenaşii” Brebeni – menţiune; „Mlădiţe” Scorniceşti – menţiune; Ştefan cel Mare – menţiune.

Premiul special pentru concepţia coregrafică – „Murguleţul” Potcoava; Premiu special – „Muguraşii Brâncovenilor” Brâncoveni; Premiul special pentru promovarea folclorului de interferenţă Olt-Argeş-Teleorman – GAL Ghimpeţeni; „Danubius” Corabia – loc I; „Cununa” Şopârliţa – loc I; „Hora” Izbiceni – loc I; „Oltenaşii” Bobiceşti – loc II; „Dorofeiul” Nicolae Titulescu – loc II; „Căluşul Junior” Scorniceşti – loc II; „Olteţul” Morunglav – loc III; Gârcov – menţiune, au fost premiile obținute de Ansamblurile populare din Olt.

DSCN0655La Secţiunea Ansambluri populare din ţară, au fost acordate următoarele premii: premiul pentru debut – „Brâuleţul” Ghidici-Dolj; premiul pentru coregrafie – „Rozele Calafatului” – Calafat-Dolj; „Mugurelul-Mărgineanca” – Dorohoi-Botoşani – loc I; „Codruleţul” – Găieşti-Dâmboviţa – loc I; „Speranţa” Republica Moldova – loc I; „Hora Timişului” Timişoara – loc I; „Cibinul” Sibiu – loc I; „Cununiţa” – Mădăras-Bihor – loc I; „Mugurelul” Sighetu Marmaţiei-Maramureş – loc I; „Floare de colţ” – Galda de Jos-Alba – loc I; „Trandafir de la Moldova” – Huşi-Vaslui – loc I; „Rapsodia Prahovei” – Ploieşti-Prahova – loc I; „Someş Ilva” Bistriţa Năsăud – loc I; „Muguraşi de folclor” – Târgu Jiu – loc I; premiul special pentru promovarea folclorului din Câmpia Bărăganului – Ansamblul „Ghiocelul” Călăraşi.

Premianții la Secţiunea Cete de căluş, solişti dansatori, duet căluş au fost Dobroteasa – loc I; Sâmbureşti – loc I; Osica de Sus – loc I; Valea Mare – loc I; Scorniceşti – loc I; solist dansator Cristian Rizea – loc I; duet Şcoala Populară de Arte Slatina – loc I.
În sfârșit , pentru ultima secțiune, Orchestre populare au primit ppremii „Doina Romanaţilor” Osica de Sus – loc I; Palatul Copiilor Slatina – loc I; Orchestra Piatra-Olt – loc II; solista Alina Enache – Palatul Copiilor Slatina – loc I, iar Vasia oprea a primit premiul special al juriului.

( …) Mai multe amanunte la VGTv Olt http://www.vgtvolt.cabanova.com

Redactor Georgiana Raicu, op. imag. editare și montaj, ing Viorel Raicu.

Reclame